Zdrojem tepla na Zemi je naše nejbližší hvězda, které říkáme Slunce. Pokud bychom Slunce neměli, pak by se teploty na povrchu planety mohly blížit až teplotě okolního prostoru, přibližne -270°C. Naštěstí podmínky na Zemi jsou vhodné k výskytu života, důležitou podmínkou je právě i správná teplota. Země je průměrně 149 mil. kilometrů vzdálená od Slunce a i když je dráha Země eliptická, tak rozdíl mezi nejbližším a nejvzdálenějším bodem, nemá devastujicí účinek na biosféru. Například teploty na Merkuru dosahují více jak 400°C a na Venuši více než 450°C. Země je tedy v ideální vzdálenosti a má vhodnou atmosféru, která poskytuje optimální skleníkový efekt a pomáhá vyrovnávat teplotní exrtrémy na povrchu. Atmosféra plní další ochranné funkce, například zvyšuje tření při průniku asteroidů. Tím je přehřívá a dochází k jejich rozpadu na menší části. Sálavé je zdravé jedná-li se o naší planetu.
UV záření
Kromě toho dochází k pohlcovaní nebezpečného UV záření. Ultrafialové záření je emitováno z povrchů o velice vysokých teplotách, jako je třeba Slunce s povrchovou teplotou 5 500°C. I přes ochranný obal k nám ale proniká jisté množství UV záření. Naše tělo se před průnikem UV záření chrání tvorbou melaninu. Melanin je barvivo, které způsobuje naše opálení. Opálení je tedy přirozenou ochrannou reakcí našeho organismu a považovat ho za součást zdravého životního stylu nedává smysl.
Sálavý infrapanel
Sálavé teplo infrapanelů Tempero ve srovnání s teplým vzduchem přináší mnoho zdravotních výhod. Sálavý panel sálá na vlnové délce, která je nám příjemná a prohřívá do hloubky svalstvo. Prohřáté svalstvo se lépe uvolňuje, zlepšuje se průtok krve a tím dochází k jeho regeneraci. Sálavé teplo na rozdíl od horkého vzduchu nevysušuje sliznice. Nebude se tak stávat, že byste stávali se škrábáním v krku. Sliznice potřebují ke své správné funkci přirozenou vlhkost, jinak může dojít k jejich poškozování a tím k poklesu jejich obranyschopnosti. Při topení také dochází k intenzivnímu ohřívání vzduchu a takto ohřátý vzduch prudce stoupá ke stropu místnosti. Tvoří se tím intenzivní vzdušné proudění a to s sebou unáší prach. Prach se tímto neustálé víří a je námi vdechován po celou dobu vytápění.
Infrapanel ohřívá celou místnost a proto není třeba dosahovat lokálních vysokých teplot. Vzduch se pak ohřívá od osálaných povrchů v místnosti. Díky tomu se dostává pouze na námi požadovanou teplotu a nemusí se přehřívat. Proto nedochází ke tvorbě intenzivních vzdušných vírů, které by byly schopny unášet prach. Dalším důsledkem je menší rozdíl teplot vzduchu po výšce místnosti. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.