Člověk je tvor teplokrevný, to znamená, že je schopen si mnoho tepla vyrobit sám svými metabolickými procesy. Kromě teplokrevných živočichů bychom našli i studenokrevné, kteří se musí nahřívat na slunci, aby byli schopni pohybu. Člověk je tedy sám topným prvkem v prostoru a je třeba i s jeho tepelným výdej zohlednit. V případě běžné domácnosti je tepelný výdej poměrně zanedbatelný. Avšak v případě sálu plného lidí je s tím třeba počítat při návrhu zahrnujícím tepelný komfort. Příjemné teplo bez přehřátého vzduchu nabízejí infrapanely TEMPERO.
Člověk je také tepelný zdroj
Přibližná hodnota tepelného toku za různých aktivit může být přibližně následující: spánek 46 W.m-2, práce v sedě 70 W.m-2, středně těžká práce 116 W.m-2, těžká fyzická práce až 380 W.m-2. Má-li člověk průměrný člověk do 1,8m2 kůže, pak může tepelný výdej dělat až 684W při těžké fyzické práci. Lidské tělo sice sálá do okolí, ale mnoho tepla odchází konvekcí do okolí. Tento způsob je nám známý, když se postavíme do průvanu, k ventilátoru a podobně. Dokud bude proudící vzduch chladnější než povrch našeho těla, tak se budeme ochlazovat. Teplo bude v takovém případě odváděno z našeho těla do okolí. Problém přichází v případě, že by vzduch byl teplejší než povrch našeho těla a nebo ještě hůře, teplota okolí by byla vyšší něž je teplota těla. V takovém případě dochází k přestupu tepla do těla a tělo se začne přehřívat.
Pokud odvod tepla povrchem těla není dostatečný, tak má naše tělo ještě možnost zvýšit odvod tepla pomocí latentního výparného tepla kapaliny. Běžně tomuto jevu říkáme pocení. Samotný pot má vícero funkcí, ale slouží primárně k ochlazení povrchu těla. Teplota uvnitř těla se udržuje do 38°C. Krátkodobě se může zvýšit v případě nemoci, kdy tělo potřebuje bojovat proti infekci a vytváří si potřebné látky pro imunitní systém. Maximální hraniční teplota organismu je cca 42°C. Přehřátí organismu může mít fatální následky.
Tepelná nepohoda zvyšuje stres lidského organismu. Následkem je neustálé vyčerpávání celého organismu. Vyčerpaný organismus má zhoršenou obranyschopnost a to vede ke zvýšení náchylnosti k různým virózám, infekcím a případně až psychickým obtížím. Tělo je zvyklé přijímat teplo ve formě infračerveného záření ze Slunce. Stačí si vzpomenout na blažený pocit, když na nás v zimě zasvítí slunce. I slabé zimní slunce příjemně prohřívá promrzlou tvář. Podobný pocit můžeme mít u roztopených kamen, která sálají do okolí. Naopak horký vzduch může být po delší době doslova ubíjející, vysušuje sliznice a víří prach.
Lze topit sálavě a úsporně?
Ano, je to možné. Infrapanely Tempero mají vysokou povrchovou teplotu až 180°C a proto mohou ze stropu sálat do celé místnosti, kterou příjemně prohřejí. Tím nedochází k přehřívání vzduchu a jeho akumulaci pod stropem místnosti, zatímco my máme studené nohy. Příjemné sálavé teplo prostupuje přes kůži a prohřívá svalstvo, tím dochází k jejich lepšímu prokrvení, vyživení a uvolnění. Vysoká teplota infrapanelů zaručuje dostatečný topný výkon a velice úsporný provoz. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.