Plísně jsou v přírodě velice důležité organismy, které mají za úkol rozkládat biologickou hmotu a tím vrátit živiny kupříkladu ze stromů nebo z odumřelých živočichů zpět do půdy. Plísně jsou tedy důležitou a cennou součásti přírody. Plíseň se vyskytuje v místech s vyšší vlhkostí, kde se mohou uchytit a rozvinout její výtrusy (spory). Plíseň se pak rozroste po povrchu i pod povrch podkladového materiálu. Vypadá neesteticky, a hlavně produkuje další spory a toxiny, které mohou mít výrazně negativní dopad na lidské zdraví.
Je proto důležité předcházet výskytu plísní jak na zdech, tak i kupříkladu ve vzduchotechnice či na chladiči klimatizace v osobním automobilu. V osobním automobilu kupříkladu vypnutím klimatizace pár minut před odstavením vozu, aby došlo k vysušení výparníku. Ve vzduchotechnice kupříkladu snížením vlhkosti odsávaného vzduchu. Na zdech potom nejlépe jejich vysušením a vyhřátím.
Nejdříve je nutné uvážit, zdali do zdiva nezatéká z exteriéru. Příčinou může být poškozený okap, zatékající střecha nebo i poškozená omítka. Takovou závadu je nutné odstranit. Poté může dojít k přirozenému poklesu vlhkosti zdiva a zániku plísně. Častějším a záludnějším problémem je zvýšená vlhkost vzduchu v interiéru a nízká teplota stěn, která klesne pod úroveň rosného bodu. Chemický boj s plísní se stává bojem s větrnými mlýny a použití chemikálií v obývaných místnostech škodí také obyvatelům.
V tomto případě to chce zvolit způsob vytápění, který bude zdi důkladně prohřívat. Takovým způsobem je jednoznačně sálavé vytápění, které se vyskytovalo ve studených a špatně izolovaných chalupách našich předků. Kachlová kamna rovnoměrně ohřívala celý interiér včetně stěn a tím jej neustále vysušovala. Moderní alternativou kachlových kamen jsou sálavé infrapanely, které stejně tak sálají do celého prostoru místnosti. Díky jejich kompaktnosti je lze jednoduše instalovat do všech místností v objektu.
Infrapanel za svého chodu vysálá teplo na všechny povrchy v místnosti, které postupně ohřeje. Velkými povrchy jsou právě podlahy a stěny, které se začnou postupně ohřívat a tím zabrání dalšímu šíření plísní. Později dojde k poklesu vlhkosti zdiva, která už nebude pro plíseň snesitelnou, a proto odumře. Vysoušení zdí pomocí infrapanelů může zabrat nějakou dobu a po tu dobu je důležité větrat, aby čerstvý a suchý vzduch nasával vlhkost ze zdí a poté ji odnesl mimo objekt.
Důležitým předpokladem pro dostatečné prohřátí zdí je instalace infrapanelu o vysoké povrchové teplotě, která umožní intenzivní sálavý tepelný tok do místnosti. Dále je důležité, aby měl infrapanel povrch s co největší hodnotou emisivity, která dále přispívá k nárůstu množství vysálaného tepla. Ideálními materiály jsou kupříkladu keramika nebo sklo. Nejnevhodnějšími jsou hladké kovy.
Infrapanely jsou tedy zdravou, komfortní a zcela přirozenou cestou při boji s plísněmi v interiéru.